Het verjagen van ganzen met border collies is duur en arbeidsintensief en als op zichzelf staande verjaagactie onvoldoende effectief. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Faunafonds in de winter van 2009/2010 in het zuidwesten van de provincie Friesland heeft uitgevoerd. Het bestuur van het Faunafonds heeft daarom besloten dat het inzetten van border collies voor het verjagen van ganzen geen eis is om in aanmerking te komen voor een tegemoetkoming in de schade door het Faunafonds.
Daarbij werden overwinterende ganzen met border collies verjaagd naar speciaal voor deze ganzen ingerichte opvanggebieden. Melkveehouders, die aan de proef deelnamen bleken zelfs meer ganzenschade te hebben dan hun collega's in de gebieden die niet aan de proef deelnamen.
Uit het onderzoek bleek ook dat de border collies goed getraind moeten zijn om alleen ganzen te verjagen en alle overige in het wild levende dieren ongemoeid te laten. Bijkomend probleem bij het inzetten van border collies is dat er naar verwachting te weinig getrainde honden zijn om ze op grote schaal in te kunnen zetten bij het verjagen van ganzen.
De proef heeft wel bewezen dat het verjagen van ganzen met border collies als extra middel, naast de bestaande middelen als menselijke aanwezigheid gecombineerd met het gebruik van een vogelafweerpistool, laser of andere verjaagmiddelen, wel toepasbaar is.
Zie voor meer informatie hert volledige evaluatierapport van deze proef op de site van het Faunafonds.
bron: Faunafonds, 16/03/11